Pro EET jsme vyvinuli aplikaci eetTisk pro Windows. Bližší informace naleznete na
www.eettisk.cz. Doporučujeme navštívit i
www.eet.guru, kde rovněž uvádíme informace o EET.
Na této stránce naleznete informace o EET, zaměřené na pronajímatele, hotely, penziony, chaty a chalupy. Řadu postupů z této stránky sami používáme, doporučujeme stránku prostudovat i v případě, že nepronajímáte (řada informací je použitelná univerzálně).
Pohostinství a ubytování se EET týká od 1. 12. 2017, proto jsme z praktických důvodů zvolili umístění informací na stránku
www.chalupy-ubytovani.cz/eet, Doporučujeme tuto stránku sledovat, informace i program průběžně aktualizujeme.
Elektronická evidence tržeb - koho se týká v první fázi
Elektronická evidence tržeb se v první fázi (od 1. prosince 2016) týká poskytovatelů pohostinských, stravovacích a ubytovacích služeb. To ovšem neznamená, že se povinnost dotýká všech pronajímatelů.
EET nepodléhají platby přes bankovní účet - pokud Vám klienti jinak neplatí, EET uniknete. Pokud Vám ale klienti platí i v hotovosti, či např. platebními kartami, je možné, se Vás EET týká. Dle našeho názoru a posledních dostupných informací se celá situace má následovně:
Pokud jste fyzickou osobou a příjmy z pronájmů zdaňujete podle § 9 zákona o daních z příjmů (nejde o příjem z podnikání), EET by se Vás týkat neměla. Pokud ale daníte podle §7, máte objekt v obchodním majetku, nebo poskytujete další služby, jako povlečení, úklid, stravu atd, na EET byste řešit měli. Pravidla jsou přísná - i pouhý úklid po hostech, či poskytování povlečení Vás může zařadit mezi živnostníky (živnost ubytovací služby). To samozřejmě neznamená, že byste nesměli v chalupě uklízet, jen ten úklid nesmí souviset s pronájmem (nesmí být hostům účtován, promítnut do ceny, nesmí jít o službu hostům).
Pokud pronajímáte podle §9, určitě nic nezkazíte, pokud kontaktujete nejbližší živnostenský úřad a poradíte se o dalším postupu, situace může vyžadovat individuální posouzení. Výklady se různí, např. dle informací Finanční správy z portálu etrzby.cz o ubytování (ke stažení na
http://www.etrzby.cz/cs/Ubytovani) by měli mít ŽL a do EET spadat téměř všichni pronajímatelé chat a chalup. I my jsme na přímý dotaz na FÚ obdrželi informaci, že kdo pronajímá pravidelně, měl by ŽL mít. Nicméně na stejný dotaz na Živnostenském úřadě jsme obdrželi informaci opačnou s tím, že pronajímání je vyňato z živnostenského zákona a nejsou-li ve hře další služby, lze pronajímat podle §9 (bez EET).
Bude tak vhodné se poradit, co konkrétně platí pro Vás, ačkoliv obecně převažuje názor, že drobní pronajímatelé, kteří další služby neposkytují, mohou pronajímat i bez ŽL a danit podle §9 (posuzování, co je a není živnost spadá do působnosti živnostenského úřadu).
EET pro pronajímatele - jak a kdy vystavit účtenku
Doporučujeme využít toho, že
účtenku není třeba vystavit až v okamžiku převzetí peněz, je možné ji připravit kdykoliv dříve a v případě neuskutečnění transakce stornovat. Pokud víte přesnou částku za pobyt, můžete si účtenku připravit třeba na počítači doma a hostům ji předat až okamžiku převzetí peněz. Ačkoliv je možné účtenku vypsat i v ruce, tato metoda je nekomfortní a zdržuje, pokud je to tak jen trochu možné, pořiďte si tiskárnu na účtenky, nebo účtenku vytiskněte na klasické tiskárně.
Pozor - do EET nepatří kauce (nejde o tržbu) - ta se přes EET řeší až v okamžiku, kdy z kauce hradíte případnou škodu! Do EET dále nepatří zálohy zaslané na účet - pokud Vám klient zaslal zálohu a na místě v hotovosti hradí jen doplatek, EET se týká doplatku. Pokud od hostů vybíráte poplatky pro obec a platbu za spotřebovanou energii (jde o platby, které následně odvádíte obci a dodavateli el. energie), také tyto částky neuvádějte na EET účtence. Do EET patří jen platby, které zakládají rozhodný příjem - z plateb obci a za el. energii nic nemáte.
Aplikace pro Windows
eetTisk
Budete potřebovat
instalátor,
manuál, jak vše nastavit. Pokud Vám v počítači chybí
redistribuční balíček pro Visual Studio 2010, program Vás upozorní a nabídne odkaz ke stažení ze stránek Microsoftu. Jakmile vše nastavíte, doba, potřebná pro vystavení jedné účtenky, by měla být v řádu několika vteřin (doporučujeme předdefinovat si tlačítka).
Hlavní obrazovka, v tomto případě jsou pro ilustraci rychlá tlačítka nastavena pro malou hospůdku
Jde o klasickou aplikaci pro Windows, funguje tak na Windows XP až 10 (XP, Vista, 7, 8, 8.1 10 32bit i 64bit). Máte-li počítač, můžete mít EET vyřešené opravdu levně, bez potřeby kupovat tablet. To ovšem neznamená, že by program na tabletech nefungoval,
program funguje i na tabletech s běžnými Windows 10, které lze zakoupit i pod 2000 Kč včetně DPH. Program spustíte, vystavíte účtenku a tu následně vytisknete na tiskárně, nebo mini tiskárně na účtenky (lze pořídit od cca 1400 Kč včetně DPH). Program umí tisknout i na virtuální tiskárny, generující PDF soubory, je jen na Vás, zda se s hostem domluvíte na vytisknutí účtenky, nebo odeslání např. PDF souboru na e-mail.
Zaznamenali jsme řadu dotazů ohledně výpadků eet v provozovnách - nejen kvůli přetížení, proto upřesňujeme, že toto v našem případě není pravděpodobné. Program je na nás při svém provozu naprosto nezávislý - nejde o ten druh aplikace, co posílá informace provozovateli a ten je následně pošle Finanční správě (přičemž když je provozovatel přetížený, kasa kolabuje). Program komunikuje se servery Finanční správy přímo a funguje i v případě, že Vám vypadne internet, nebo bude mít EET výpadek (umí off-line režím), takže pokud Vám neselže počítač, tyto problémy by se Vám měly vyhnout.
Bližší informace na
www.eettisk.cz.
Webová aplikace
Při použití webové aplikace by celá procedura mohla probíhat asi takto:
1.
Přes počítač, chytrý mobil, či tablet se přihlásíte do administrace svého objektu na stránkách Chalupy-ubytovani.cz, a kliknete na odkaz "Vystavit účtenku k EET".
2. Objeví se jednoduchý formulář, kam zadáte potřebné údaje, jako např. pořadové číslo účtenky, číslo provozovny a částku. Potom stačí jen nahrát certifikát (je z našeho serveru smazán hned po vystavení účtenky) od finanční správy a kliknout na Odeslat
3. Systém odešle informace finanční správě, od které získá fiskální identifikační kód (FIK), který následně zobrazí na vygenerované účtence. Tuto účtenku následně můžete označit myší a zkopírovat do e-mailu, vytisknout nebo třeba i ručtě vypsat (či údaje doplníte do předtisknuté účtenky).
Majitelé, kteří pronajímají chaty a chalupy, většinou přebírají od ubytovaných peníze pouze při příjezdu a odjezdu, počty transakcí jsou tak v jednotkách až desítkách měsíčně. Zvláště v těchto případech by mělo být výše uvedené webové řešení dostatečné.
Proč naše řešení
- Víme, co pronajímání obnáší, ubytovací katalogy provozujeme řadu let a zároveň sami pronajímáme
- Chalupy-ubytovani.cz provozujeme na vlastních serverech, s čímž máme mnohaleté zkušenosti (staráme se o stovky domén, pro podstatnou část zajišťujeme kompletní správu)
- Řadu let se zabýváme vývojem programů pro Windows a Linux
- Poskytujeme služby účetní kanceláře
- Implementujeme a školíme GDPR
Sami naše řešení využíváme, viz obrázky níže. Vyvíjíme tak maximální úsilí, aby bylo v pořádku nejen po technické, ale i ekonomicko-právní stránce. V případě jakýchkoliv dotazů, požadavků, či zájmu o nezávazné vyzkoušení nás neváhejte
kontaktovat.
Na fotografiích níže je řešení, které používáme také (jen v konfiguraci pro pronajímatele) - stačí vzít tablet a tiskárnu a můžete uvítat hosty a vystavit jim účtenku. Pokud si pořídíte stejné řešení, jako na obrázcích níže, máte náklady bez DPH výrazně pod 5000 hranicí možného zákonného odpočtu za EET. Můžeme Vám vše také dodat v setu nastavené a zprovozněné - pro bližší informace nás kontaktujte. Jinak program používáme také na běžných noteboocích.
Jen tablet a tiskárna
Toto není notebook, to je tablet výše v obalu s klávesnicí (obal včetně klávesničky s cenou okolo 200 Kč)
Jde natočit i takto:
Jakmile hosté zavolají, stačí vzít a vyrazit.